Drukuj

 

APOSTOLAT MARYJNY 

STOWARZYSZENIE CUDOWNEGO MEDALIKA

 

W dniu 27 listopada 1830 r. w Paryżu przy ul. du Bac w kaplicy Sióstr Miłosierdzia Niepokalana Dziewica objawiła się św. Katarzynie Laboure i poleciła jej przygotować medalik, którego wzór ukazała. Matka Boża obiecała: ,,Wszyscy, którzy go nosić będą, otrzymają wiele łask. Tych,którzy mi ufają, otoczę szczególną opieką".

Niebawem medalik zyskał miano cudownego. Na medaliku Niepokalana przekazała także słowa najkrótszej modlitwy, z jaką mamy się do Niej zwracać: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy!

Stowarzyszenie powstałow 1905 r. na terenie polskiej Galicji, zatwierdzone przez św. Piusa X. Tenże papież w liście apostolskim z 8 VII 1909 r. wyraził zgodę na rozwój Stowarzyszenia w całym świecie pod nazwą Stowarzyszenie Cudownego Medalika (AMM-ang.:Association of the Miraculous Medal; hiszp.: Asociacion de la Medalla Milagrosa).

Obecnie AMM istnieje niemal na wszystkich kontynentach świata i skupia około 10 milionów członków.

Po drugiej wojnie światowej Stowarzyszenie w Polsce podzieliło los innych organizacji kościelnych - zostało rozwiązane przez władze komunistyczne. W 1980 r. z okazji 150 - rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Laboure, wraz z solidarnościowym zrywem naszego narodu do wolności, śp. ks. prof. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy wskrzesił AMM jako ruch ludzi świeckich pod nazwą Apostolat Maryjny. W krótkim czasie grupy Apostolatu Maryjnego powstały niemal we wszystkich polskich diecezjach, a także wśród Polonii. Liczba członków uroczyście przyjętych do Apostolatu Maryjnego sięgała 8 tys. osób. Po 25 latach istnienia, już po śmierci ks. Teofila Herrmanna (który zmarł w opinii świętości) warunki polityczne pozwoliły na powrót Apostolatu Maryjnego do swoich korzeni - został włączony do ogolnoświatowej wspólnoty AMM. W październiku 2005 r. przedstawiciele Apostolatu Maryjnego wzięli udział w światowym zjeździe AMM w Rzymie z okazji 100 rocznicy powstania tej wielkiej wspólnoty.

Stowarzyszenie Cudownego Medalika stale się rozwija. Obecnie na terenie całego kraju działa ponad 300 wspólnot parafialnych. Osobowość prawną zapewnia im od 1992 r. Statut Apostolatu Maryjnego w Polsce zatwierdzony podczas obrad 252 Konferencji Biskupów Diecezjalnych.

Apostolat Maryjny ma potrójny cel:

 1. Pogłębienie kultu Niepokalanej w życiu osobistym i rozpowszechnianie Cudownego Medalika.
 2. Oddziaływanie na otoczenie, zwłaszcza na ludzi zaniedbanych religijnie i tych, którzy są w niebezpieczeństwie śmierci.
 3. Szerzenie braterskiej miłości  poprzez służbę ubogim duchowo lub materialnie.

Zgodnie z postanowieniami statutowymi opiekę nad wspólnotą Apostolatu sprawują księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Działają trzy kluczowe ośrodki AMM na terenie Polski:

Apostolat w swej działalności posługuje się Dziesięcioma Radami ułożonymi przez ks. Teofila Herrmanna

 1. Przed pracą, modlitwą i odpoczynkiem zwróć się do Maryi ze słowami: Matko! Weź to w swoje ręce. Tobie to ofiaruję - pokieruj mną.
 2. Czytaj codziennie przynajmniej kilka zdań z Pisma św. i bierz z nich naukę życiową.
 3. Módl się codziennie za swoją rodzinę, krewnych, przyjaciół i znajomych.
 4. Uwiadamiaj sobie, że każdy człowiek jest uobecnieniem - żywym sakramentem Chrystusa.
 5. Odwiedź osobę chorą, samotną, przeżywającą smutek, a zwłaszcza śmierć w rodzinie.
 6. Uśmiechaj się życzliwie do otoczenia, roztaczaj w okół siebie pogodę i optymizm.
 7. Wypożyczaj swoje książki i czasopisma religijne, żeby inni też karmili się słowem Bożym.
 8. Daj Cudowny Medalik najbliższym w rodzinie, przyjaciołom i znajomym, chorym lub przeżywającym wątpliwości religijne a także niepraktykującym.
 9. Pozyskaj inne osoby dla Apostolatu Maryjnego
 10. Na końcu każdego dnia pomyśl, co zrobić, by dzień następny był jeszcze bogatszy w dobre czyny.  

Apostolat Maryjny w Archidiecezji Wrocławskiej 

Moderator - Wiesław Gąsiorowski:

tel. 71 733 60 24

kom. 697 233 417

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Apostołowie Maryjni w dniu 27 każdego miesiąca lub w pobliżu, spotykają się na Mszy św., wspólnej modlitwie i rozważaniu.

Każdego roku Apostoł Maryjny uczestniczy w dniach skupienia, rekolekcjach i pielgrzymkach organizowanych dla Apostolatu Maryjnego. Czynnie uczestniczy w uroczystościach parafialnych.

Cztery cechy charakteryzują Apostołów Maryjnych:

Wszystko z Niepokalaną !

Moderator Diecezjalny
Wiesław Gąsiorowski